Elektokoagulacja
Elektrokoagulacja to zabieg powszechnie stosowany w praktyce dermatologicznej, który wykorzystuje właściwości prądu elektrycznego do niszczenia tkanek. Ta bezinwazyjna metoda pozwala całkowicie bezpiecznie pozbyć się brodawek, torbieli, prosaków i innych zmian skórnych. Metoda ta gwarantuje szybki proces gojenia oraz dobry efekt kosmetyczny.
Opis zabiegu
W trakcie zabiegu wykorzystuje się działanie prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości, wywołującego na końcach elektrody wysoką temperaturę (ponad 200°C). Temperatura powoduje zamknięcie naczyń i denaturację białkowych struktur skóry, dzięki czemu zabieg jest bezkrwawy.
Zabieg wykonywany jest przy użyciu elektrod o różnym kształcie. Emitowany przez nie prąd powoduje ścinanie się białka w tkankach, co znajduje przełożenie na efekt leczniczy. Długość zabiegu zależy od rozległości zmian i trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.
W trakcie zabiegu występuje niewielki ból — przed zabiegiem można zastosować znieczulenie miejscowe. W obszarze zabiegowym powstaje drobny strup, pod którym skóra goi się od kilku do kilkunastu dni.
Zabieg nie wyklucza z pełnej aktywności życiowej. Elektrokoagulacja zazwyczaj nie pozostawia śladów, jedynie w niektórych przypadkach może wiąząć się z powstaniem niewielkich blizn.
-
Przykłady zmian chorobowych, które mogą być leczone metodą elektrokoagulacjii:
włókniaki miękkie,
brodawki łojotokowe,
przerost gruczołów łojowych,
brodawki wirusowe rąk,
brodawki wirusowe stóp,
brodawki płciowe (kłykciny kończyste),
brodawki płaskie,
mięczak zakaźny,
naczyniaki rubinowe i gwiaździste
-
wszczepiony rozrusznik serca,
zaburzenia krzepnięcia krwi,
ciąża,
skłonność skóry do bliznowacenia,
-
alergia na preparat znieczulający,
niewielki ból w momencie iniekcji preparatu znieczulającego,
ból, dyskomfort po zabiegu,
rumień, obrzęk - występuje bezpośrednio po zabiegu,
istnieje również niewielkie ryzyko infekcji wtórnej - w przypadku nieprzestrzegania zaleceń pozabiegowych,
przerosła blizna, keloid,